Cantus Organi 2018

Zapraszamy szanownych Państwa na XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Cantus Organi”, który odbywać będzie się w kościele pw. św. Wawrzyńca w Wołowie przez pięć kolejnych niedziel o godzinie 18.:00.

Organy kościoła św. Wawrzyńca w Wołowie to instrument unikatowy. Dzieło mistrza A. H. Caspariniego jest jednym z nielicznych i niemal w pełni oryginalnie zachowanych instrumentów w skali Europy.
Bogato zdobiona oprawa (prospekt) pochodzi z XVIII wieku. Zachowało się wiele autentycznych piszczałek oraz elementów wewnątrz organów, co niewątpliwie wpływa na niezwykłe szlachetne brzmienie instrumentu.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu www.cantusorgani.pl

****

W najbliższą niedzielę wystąpią dla Nas:

Renata Drozd – sopran

Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi u Adeli Winiarskiej-Skrzyneckiej

Debiutowała partią Micaeli w Carmen w Operze Bałtyckiej /2002/. Od 2003 stale współpracuje z Operą w Szczecinie jako tytułowa postać w Księżniczce czardasza. Na polskich scenach muzycznych, wykonuje pierwszoplanowe partie w m.innymi w Wesołej wdówce, Księżniczce czardasza czy Micaeli w Carmen. Repertuar Renaty Drozd obejmuje również kantaty i oratoria Bacha, Pergolesiego, Mozarta, Rossiniego. Stale współpracuje głównie z Filharmonią Świętokrzyską. Publiczność szczególnie życzliwie zapamiętała ją z brawurowych show w programach Waldemara Malickiego.

W 2008r. Zarząd Województwa Lubelskiego przyznał jej Nagrodę Województwa Lubelskiego za osobisty wkład w rozwój i upowszechnianie kultury polskiej. W 2010r. otrzymała Nagrodę Miasta Kielce za promocję kultury w regionie. W 2012r. za wybitne osiągnięcia artystyczne uhonorowana dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2012r. prowadzi klasę śpiewu w ZPSM w Kielcach.

Paweł Wróbel – organista
Ur. w Jaśle. Studiował u prof. Andrzeja Chorosińskiego w Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, prof. Jona Laukvika w Hochschule für Musik w Stuttgarcie oraz prof. Gunthera Rosta w Universität für Musik w Grazu.
W roku 2012 uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej iw Poznaniu.
Laureat konkursów organowych w Poznaniu, Gdańsku, Zurychu, Miami.
Stypendysta Keimyung Research Foundation Uniwersytetu w Seulu w 2007 roku.
Brał udział w sesjach i kursach mistrzowskich z zakresu gry organowej, prowadzonych przez Ludgera Lohmanna, Bernharda Haasa, Gerharda Weinbergera, Wolfganga Zerera, Martina Sandera, Christopha Krummachera.
Autor transkrypcji na organy, utworów fortepianowych oraz orkiestrowych Bacha, Chopina, Fauré, Liszta, Prokofieva, Rachmaninowa, Sibeliusa oraz Strawińskiego. Jego autorska transkrypcja organowa Funérailles (2010) oraz Walca zapomnianego nr 1 (2017) F. Liszta została wydana w wydawnictwie Polihymnia w Lublinie.
Paweł Wróbel ma w swym repertuarze komplet dzieł organowych J. Brahmsa, N. Bruhnsa, C. Francka, R. Schumanna oraz wszystkie sonaty organowe A.G. Rittera.
Występował w Anglii, Danii, Austrii, Słowacji, Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Litwie, Stanach Zjednoczonych oraz Polsce, jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia organistów American Guild of Organists w Nowym Jorku.
Wykładowca w Diecezjalnym Studium Organistowskim oraz ZSM im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, a w latach 2012-2017 wykładowca na Uniwersytecie w Poznaniu. Dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Bazylice Katedralnej w Kielcach oraz w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Św. Krzyżu.

Skip to content