Zakup strojów dla Zespołu Ludowego „Mojęcice” – ETNO POLSKA 2020

Wołowski Ośrodek Kultury otrzymał dofinansowane na zakup 25 strojów dla Zespołu Ludowego „Mojęcice”. A wszystko w ramach programu ETNO POLSKA 2020 dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Realizacja zadania ma na celu promocję dziedzictwa muzykalno-kulturowego poprzez zakup strojów dla zespołu, kultywowanie i zachowanie dziedzictwa kulturowego, jego prezentację i promocję na uroczystościach, spotkaniach i występach podczas imprez
organizowanych zarówno na terenie lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym oraz podwyższenie poziomu uczestnictwa lokalnej społeczności w życiu kulturalnym.
Inwestycja ta jest ważna z punktu działalności zespołu – pozwoli na wzrost kapitału kulturowego oraz podniesienie poziomu
aktywności społeczności lokalnej.

Za nami pierwsze spotkanie, w którym uczestniczyli zarówno obecni jak i byli członkowie Zespołu. Spotkanie odbyło się w Świetlicy Wiejskiej w Mojęcicach. Była to wyjątkowa okazja do rozmowy o tradycjach ludowych dawniej i dziś. Oczywiście nie zabrakło wspomnień dotyczących działalności Zespołu, w końcu to już 40 lat od kiedy są na krajowej scenie.

W sierpniu odbyło się pierwsze spotkanie z Panią Izabelą Świderską – lokalną krawcową, która uszyje stroje. na spotkaniu członkowie zespołu wybrali odpowiednie materiały i fasony – tak aby odpowiadały one tradycjom stroju śląskiego. Czekamy teraz na pierwsze przymiarki.