Ciekawi Świata – Japonia

„Bardzo lubię Polskę, przede wszystkim za krajobrazy i zamki, choćby Czochę i Chojnik i wiele innych, których nazw nie potrafię wymówić. Próbowałem również uczyć się historii Waszego kraju, jednak jest ona dla mnie zbyt skomplikowana.” – tak odpowiedział na jedno z pytań Hiroshi Kojima podczas ostatniego spotkania „Ciekawi Świata”. Kojima to jeden z najwybitniejszych twórców japońskiego miecza. Podczas spotkania opowiedział nam o historii i metodzie wytwarzania miecza, zademonstrował również sposób hartowania krótkiego miecza japońskiego. Oprócz mieczy zaprezentowane zostały stare tsuby, zbroje oraz groty strzał japońskich, wszystko okraszone niezwykłą opowieścią pozostałych prelegentów, zafascynowanych japońską bronią. Na zakończenie sobotniego wieczora mogliśmy uczestniczyć w koncercie w wykonaniu japońskich pianistów Yuzuko Miyairi oraz Tatsuro Yokoyama. Nie zabrakło oczywiście lokalnego akcentu w postaci pokazów Wołowskiego Klubu Karate Kyokushinkai, którego członkowie zaprezentowali także pokaźną kolekcję pucharów zdobytych na zawodach w Polsce, jak i za granicą.

  

 

************************************************************************************

Po długiej przerwie mamy przyjemność po raz kolejny zaprosić Państwa na dwudniowe spotkanie Ciekawi Świata. Tym razem wyruszymy w podróż po Japonii, gdzie dowiemy się wielu interesujących rzeczy m.in. o zbrojach i mieczach japońskich. Podczas spotkania zaprezentowana zostanie jedna z najlepszych na świecie kolekcja grotów od strzał japońskich, okraszona interesującą opowieścią.
Ale to nie wszystkie punkty nadchodzącego wydarzenia. Stare tsuby, pokazy Karate Kyokushinkai, pokazy hartowania miecza japońskiego to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji.

Patronat nad wydarzeniem objął NBTHK Saitama Branch (Nihon Bijutsu Token Hozon Kyokai  ) – część najstarszej i najbardziej szanowanej agendy zajmującej się mieczem japońskim w Japonii. Jest to organizacja powstała po zakończeniu II Wojny Światowej, powołana przez rząd japoński mająca na celu ochronę szczególnego dobra kultury jakim jest miecz Japoński. Jej siedziba znajduje się w Tokio, ale ma również jednostki na całym świecie.

Serdecznie zapraszamy! Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 

Hiroshi Kojima – jeden z najwybitniejszych twórców średniowiecznego miecza japońskiego, licencjonowany kowal Ministerstwa Kultury Japonii, Inspektor Rejestracji Mieczy Biura Edukacji w Prefekturze Saitama oraz członek „Nippon Bijutsu Token Hozon Kyokai”, elitarnego towarzystwa na rzecz zachowania japońskiej sztuki wyrobu mieczy. Znany kolekcjonerom japońskiej broni na całym świecie jako Keiun Naohiro, które jest jego nazwiskiem cechowym. Przyjął je na początku lat 80., kiedy uzyskał licencję tradycyjnego miecznika Cesarstwa. Wówczas to 24-letni Hiroshi Kojima odrodził się jako potomek piątego pokolenia słynnego kowalskiego rodu Naohiro, spadkobierców ostatniego ucznia wielkiego miecznika Taikei Naotane. Opowie nam o  historii miecza japońskiego, metodzie jego wytwarzania oraz zademonstruje nam kilka nowych, jak i zabytkowych głowni. W niedzielę wieczorem natomiast pokaże nam sposób hartowania krótkiego miecza japońskiego. Będzie to pokaz kunsztu kowalskiego i połączenia ognia z wodą, gdy starożytny obrzęd hartowania zostanie dokonany.

Jakub Zamęcki – wprowadzi nas w arkana starożytnego rzemiosła jakim jest szlifowanie miecza japońskiego. Za pomocą kilkunastu kamieni szlifierskich pokaże nam jak wydobyć piękno z miecza japońskiego – aby tego dokonać trzeba posiadać bardzo głęboką wiedzę na temat jego historii, genezy, czy kształtu. Jakub jest jedynym szlifierzem w naszej części Europy, który dostaje zlecenia na swoją pracę nawet z Japonii.

Krzysztof Białkiewicz – pokaże nam swoją kolekcję (jedną z najlepszych na świecie) grotów od strzał japońskich  i opowie o niej. Będzie to niesamowita podróż przez świat śmiercionośnej broni jaką są łuki i ich amunicja, czyli strzały – te stanowią szczyt piękna i wyrafinowania w świecie kowalstwa japońskiego.

Mariusz Kołecki – jeden z najlepszych kolekcjonerów starych tsub na świecie (znany również w Japonii) opowie nam o temacie „Tsuba. Garda miecza japońskiego od VIII do początku XVII w.” Wykład poświęcony rozwojowi tsuby od czasów pierwszych mieczy japońskich („nihonto”) i pojawienia się klasy samurajów, do początków pokojowego okresu Edo.

Michał Czerniak i Maciej Płodkowiak – opowiedzą nam o zbrojach japońskich, czyli najbardziej charakterystycznym wyposażeniu ochronnym japońskiego wojownika. Goście będą mogli obejrzeć przykładowe pancerze, słynne hełmy i inne elementy, które stanowiły o wartości obronnej samuraja. Oboje są wybitnymi kolekcjonerami i odtwórcami starego rzemiosła jakim jest płatnerstwo.

Paweł Nowaczek – opowie nam o swoich podróżach po współczesnej Japonii szlakiem miecza japońskiego. O jego miejscu we współczesnej Japonii, o ciekawych historiach z nim związanych oraz o tym jak stać się właścicielem takowego.

Yuzuko Miyairi – pianistka japońska, urodziła się  w 1993 roku w Nagano. Na pianinie gra od 6 roku życia. W roku 2011 ukończyła liceum muzyczne im. Toho u pana Toshimi Tamaki. Od roku 2012 do roku 2014 studiowała na uniwersytecie muzycznym im. Toho-Gakuen u prof. Hiroe Arai. Od roku 2014 studiuje na uniwersytecie muzycznym im. F. Chopina w Warszawie u prof. Marii Szreiber.

Tatsuro Yokoyama – pianista japoński. Swoją naukę gry na tym instrumencie rozpoczął w wieku 7 lat. Uczęszczał do departamentu instrumentów muzycznych Uniwersytetu Musashino w klasie pianina. W tym samym okresie zaczął komponować, grać i wykonywać własne utwory m.in. w Tokio. Występował z wieloma zespołami jako akompaniator. W 2015 roku rozpoczął ponownie naukę na Uniwersytecie w celu pogłębienia wiedzy z zakresu pianina. Obecnie przebywa w Warszawie, gdzie występuje. Jest autorem i esejów do gazety Chopin, publikowanej w Japonii.

Skip to content