Dni Kultury Japońskiej – fotorelacja

Zachęcamy do zapoznania się z relacją fotograficzną z obchodów Wołowskich Dni Japonii, które odbyły się w dn. 18-19.05.2018r. w Wołowskim Ośrodku Kultury.

Za nami dwa dni wypełnione kulturą kraju kwitnącej wiśni, ale i nie tylko! W piątkowy wieczór w WOK odbył się koncert chopinowski w wykonaniu Tatsuro Yokoyamy.

W sobotę na sali widowiskowej Wołowskigo Ośrodka Kultury zaprezentowali się podopieczni Klubu Karate Kyokushin z Wołowa. Mieliśmy okazję uczestniczyć również w licznych panelach i pokazach, których głównym tematem była japońska broń. Uczestnicy mieli szansę zaczerpnąć wiedzy z zakresu historii miecza japońskiego oraz ozdobnych grotów japońskich. Część mieszkańców miała okazję uczestniczyć w ceremonialne parzenia herbaty prowadzonym przez Hisae “Sokyu” Shizuka. Odbył się również pokaz tradycyjnego łucznictwa japońskiego – Kyūdō.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy za rok.

 

 

 

 

 

 

W trzeci weekend maja odbędzie się druga edycja Wołowskich Dni Japonii. Jest to niezwykłe wydarzenie w skali całego kraju, gdyż o niektórych aspektach tradycji i kultury japońskiej opowiadać będą goście z Japonii, którzy przyjadą do Polski specjalnie na Wołowskie Dni Japonii.

Bogata oferta imprezy pozwoli zapoznać się z historią oręża, japońskim ceremoniałem picia herbaty, obejrzeć kolekcję starych japońskich mieczy i tsubów, wziąć udział w specjalnym pokazie japońskich sztucznych ogni, japońskiego łucznictwa i uczestniczyć w wyjątkowym koncercie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Wołowskie Dni Japonii uświetni także prezentacja Wołowskiego i Dolnobrzeskiego Klubu Karate Kyokushinkai, który zaprezentuje swoje osiągnięcia i przeprowadzi otwarty pokaz.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest darmowy. Ze względu na ograniczone możliwości uczestnictwo w panelu poświęconym japońskiemu ceremoniałowi picia herbaty będzie wymagało zarezerwowania miejsca.

Wśród gości, którzy uświetnią wołowskie Dni Kultury Japońskiej, będą:

Pan Tokuyuki Shizuka
Prezydent NBTHK sekcji Saitama (Towarzystwo Ochrony japońskiej sztuki miecza) i jeden z trzech głównych jej menadżerów na całą Japonię. NBTHK to agencja rządu japońskiego odpowiadająca za zachowanie i popularyzację miecza japońskiego. Jest również prezydentem najbardziej prestiżowego na świecie stowarzyszenia kolekcjonerów mieczy “Toyukai”.

Pani Hisae “Sokyu” Shizuka
Licencjonowana wykładowczyni i nauczycielka ceremonii parzenia herbaty. „Sokyu” to jej imię mistrzowskie.

Pani Shoko Horiguchi
Nauczycielka picia herbaty w stylu Ura-Senke.

Pan Hiroshi Kojima
Licencjonowany kowal Cesarstwa Japonii. Dziedzic linii założonej przez najsłynniejszego kowala epoki Shinto Taikeia Naotane.

Pan Wataru Kojima
Trener ping ponga o stopniu mistrzowskim. Nauczyciel tenisa stołowego w Tokio i jedna z gwiazd młodego pokolenia w tej dyscyplinie. Trenował m.in. specjalną reprezentację olimpijską Japonii.

 

Program Wołowskich Dni Kultury Japońskiej:

18 Maja (piątek)

12:00 Turniej tenisa stołowego z Wataru Kojimą w hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji (ul. Panieńska).

19:30 Koncert Chopinowski w wykonaniu Tatsuro Yokoyamy w Wołowskim Ośrodku Kultury (ul. Generała Władysława Sikorskiego).

19 Maja (sobota)

15:30 Rozpoczęcie cyklu wykładów i pokazów w Wołowskim Ośrodku Kultury.

Pokaz karate Kyokushin – Wołowskiego i Dolnobrzeskiego Klubu Karate Kyokushinkai.
Historia Miecza Japońskiego – Tokuyuki Shizuka.
Miecz Japoński. Konkursy i atrakcje dla dzieci – Hiroshi Kojima.
Ozdobne groty japońskie – Krzysztof Białkiewicz.
Kyudo – pokaz tradycyjnego łucznictwa japońskiego.
Wystawa mieczy japońskich z przewodnikiem i opowieściami.
Ceremoniał picia herbaty – Hisae “Sokyu” Shizuka.
Pokaz japońskich fajerwerków – Paweł Nowaczek.

   

Skip to content