Żeby dobrze poznać „Polskie Debiuty” zapraszamy na wyjątkowy seans w Wołowskim Ośrodku Kultury, gdzie zostaną zaprezentowane największe nadzieje naszego przemysłu filmowego. Twórcy, którzy zrealizowali swoje półgodzinne fabuły w Studiu Munka i po tym sprawdzianie pukają do drzwi pełnego metrażu. Zestaw tworzą cztery filmy z kilku ostatnich lat, wydane przez Studio Munka w serii „Polskie Debiuty”. Są to tytuły różne w formie i tematyce, aby pełniej zaprezentować potencjał naszego młodego kina. Wstęp przed projekcją wygłosi oraz poprowadzi rozmowę z publicznością po pokazie – Lech Moliński, animator kultury z Wrocławskiej Fundacji Filmowej.
Zapraszamy w piątek, 24 kwietnia, sala widowiskowa WOK, godz. 18:00, wstęp wolny!
Program pokazu:
1.”Basia z Podlasia”, reż. Aleksander Dembski, 2011, 27’, wyst. Michael Austrup, Arkadiusz Cyran
To gorzka komedia obyczajowa o zabarwieniu romantycznym. Holender – Evert, zafascynowany romantycznym wizerunkiem Polek, wykreowanym za sprawą internetu, szuka w Polsce żony. Film w satyryczny sposób pokazuje różnice w postrzeganiu współczesnego świata przez ludzi z zachodu i wschodu Europy. Jednym ze sposobów na znalezienie właściwej kandydatki na żonę jest organizacja castingu. Opowieść o spotkaniu dwóch światów z biegiem czasu zaczyna zawierać coraz większą dawkę absurdu, absurdu którego pełne jest codzienne życie, tylko człowiek nie zawsze go zauważa.
2. „Ojcze masz”, reż. Kacper Lisowski, 2014, 33’, wyst. Arkadiusz Jakubik, Przemysław Strojkowski
Bohaterem “Ojcze masz” jest Marcel, punkrockowy muzyk. Chociaż jest już po czterdziestce, nadal się nie ustatkował. Zgodnie z hasłem ‘no future’ żyje od koncertu do koncertu, od imprezy do imprezy. Któregoś wieczoru spotyka Basię, swoją dawną przyjaciółkę. Ona też ma być przygodą jednej nocy, ale ostatecznie kieruje życie Marcela na zupełnie nowe tory.
3. „Serce do walki”, reż. Tomek Matuszczak, 2011, 24’, wyst. Marian Dziędziel, Maciej Barski, Agnieszka Paszkowska
Film rozgrywa się w abstrakcyjnej przestrzeni miejskiej, nigdy nie nazwanej. Może być nią każde mniejsze miasto w Polsce. Julka kocha fotografię i dzięki swojej pasji poznaje Maćka. Oboje mieszkają na zwykłym, dość niebezpiecznym osiedlu. Od lat terenem rządzą kibice z dwóch klubów piłkarskich: Czarnych i Pogoni. Maciek i Julka, współcześni Romeo i Julia, równie niewinni i młodzi jak bohaterowie klasycznego dramatu, stoją po przeciwnych stronach futbolowej barykady, a ich miłość rozpoczyna serię tragicznych zdarzeń. Film ukazywać będzie ich przemianę i dojrzewanie na skutek doświadczeń, które staną się ich udziałem.
4. „Mazurek”, reż. Julia Kolberger, 2013, 30’, wyst. Kinga Preis, Roman Gancarczyk, Paweł Królikowski
Urszula przygotowuje wielkanocne śniadanie na cześć córki i jej nowego narzeczonego.
Kiedy córka przyjeżdża, okazuje się, że narzeczony jest od niej trzydzieści lat starszy.
Śniadanie zamienia się w kolację, a Urszula przeżywa najgorszy dzień w swoim życiu.