Rok w WOK

Dni Wołowa

Dni Wołowa są świętem miasta. Od lat Wołowski Ośrodek Kultury, wraz z Urzędem Miasta i Gminy Wołów oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Wołowie organizuje obchody które mają uczcić nieprzerwaną ciągłość istnienia miasta, którego początki datuje się na koniec XIII wieku.
Dni Wołowa urosły do rangi największej imprezy masowej na terenie gminy i jednej z największych na terenie powiatu. Z pewnością to zasługa organizatorów, ale przede wszystkim wspaniałych mieszkańców Wołowa i okolic, którzy świętują z całymi rodzinami i potrafią się bawić do późnych godzin nocnych.

Cantus Organi – festiwal muzyki organowej

Pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Cantus Oragani odbyła się w 2001. Była to inicjatywa proboszcza Stanisława Małysy i młodego adiunkta Akademii Muzycznej we Wrocławiu Piotra Rojka. Od tamtej pory festiwal na stałe zagościł nie tylko w kościele pw. św. Wawrzyńca, ale także w ogólnopolskim kalendarzu imprez poświęconych muzyce klasycznej i poważnej. Wśród muzyków, poza znamienitymi i uznanymi artystami z Polski, znaleźli się artyści z całego świata (Szwecji, Finlandii, Niemiec, Austrii, Czech, Francji czy Meksyku). Wśród nich spotkać można tak wybitne nazwiska jak Ferdinand Klinda (jednym z czołowych organistów europejskich), maestra Teresa Żylis-Gara (jedna z najwybitniejszych współczesnych śpiewaczek operowych), Sebastian Kwapisz (jednen z najbardziej znanych skrzypków w Meksyku) czy Wolfgang Zerer (jeden z najwybitniejszych organistów XXI wieku).

Fesiwal Muzyki Alternatywnej Baraque

Festiwal Muzyki Alternatywnej Baraque od 11 lat pokazuje, co ciekawego dzieje się na scenie muzyki niezależnej, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Grały tu takie zespoły jak 3moonboys, George Dorn Screams, Kristen, Plum, Ney York Crasnals ale także gwiazdy muzyki alternatywnej ze świata jak Sometree czy Sabot. Historia Baraque to często wyprzedzenie czasu, lub dostrzeżenie ciekawych twórców, z których spora część stanowi ważne zjawisko w polskiej muzyce alternatywnej . Tu Starzy Singers grali zanim przeszli do legendy. Tu Kristen grało kawałki ze swojej pierwszej epki, wciąż w postaci demo. Cały Plum mieszkał jeszcze w Stargardzie Szczecińskim, a już demolował ludzi i scenę swoim dźwiękami na Baraque’ach. Od samego początku sercem i duszą Baraque’u jest Marcin „Lokis” Lokś. Jeden z pomysłodawców festiwalu, jego pierwsze edycje organizował z przyjaciółmi, gdzie tylko w mieście się dało, by w końcu na dobre zagościć w Wołowskim Ośrodku Kultury.

Rockowy Finisz Wakacji

Ostatni piątek wakacji należy do młodych i gitarowego zgiełku. Od kilku lat WOK kultywuje zwyczaj żegnania wakacji koncertem Rockowy Finisz Wakacji. W ostatni piątek sierpnia park przy ośrodku zapełnia się młodzieżą, która bawi się przy czołówce polskiej sceny rocka alternatywnego. Na przestrzeni lat grały tu takie zespoły jak Acid Drinkers, Pidżama Porno, Akurat, Vava Muffin, Happysad, Muchy, Lao Che i wiele innych. Nie brakuje też lokalnych artystów, ponieważ wśród suportów zawsze znajdują się wołowskie zespoły rockowe.

Jarmarki Świąteczne

Tradycją WOKu stały się jarmarki świąteczne, które odbywają się co roku, w okolicach świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Lokalni rzemieślnicy, artyści ludowi, ale także przedszkola, szkoły, stowarzyszenia wystawiają swoje stoiska i prezentują świąteczne ozdoby, przysmaki. Wystawcy biorą udział w konkursach na najpiękniejszą pisankę lub stroik. Jarmarki odbywają się na sali widowiskowej ośrodka, ale jeśli tylko pogoda pozwala, to kramy i stoiska zapełniają miejski rynek.

Dożynki

Wołów jest gminą wiejską i na jej terenie znajduje się ponad 40 wsi, dlatego święto plonów, to jedna z ważniejszych imprez w życiu kulturalnym miasta. Ma ono też szczególną formę, bowiem co roku inne sołectwo jest gospodarzem i współorganizatorem dożynek. To sprawia, że każdego roku mają one innych charakter i trudno mówić o nudzącej powtarzalności. O popularności wołowskich dożynek wśród mieszkańców gminy, niech świadczy fakt, że z roku na rok liczba wieńców dożynkowych, które stają w konkursie, rośnie i osiąga rekordowe wyniki.

WOŚP

Wołowski Ośrodek Kultury co roku przyłącza się do ogólnopolskiej akcji “Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” i wraz z wolontariuszami zbiera pieniądze na rzecz potrzebujących.

Skip to content