Wielki Szlak Himalajski II – fotorelacja

Zapraszamy do zapoznania się z relacją fotograficzną z pierwszego w tym roku spotkania Ciekawi Świata. Tym razem mieliśmy okazję wysłuchać historii o Wielkim Szlaku Himalajskim w wykonaniu Bartosza Malinowskiego. W 2017 roku wraz z Joanną Lipowczan postanowili udać w podróż przez bezludne himalajskie tereny, gdzie nie istnieje żadna turystyczna infrastruktura.

 

 

 

Wielki Szlak Himalajski II – Kaszmir & Indie 2017
„Przedawkowanie rzeczywistości”

Kolejna wyprawa Asi Lipowczan i Bartosza Malinowskiego w Himalaje indyjskie. Tym razem długa, skomplikowana, pełna przygód, zwrotów akcji i niezwykle różnorodna pod kątem krajobrazów, przyrody, kultur i religii.

Trasa była ich autorskim projektem, bowiem Wielki Szlak Himalajski w tej części Himalajów nie jest wytyczony ani na mapach, ani w terenie. W ciągu 72 dni i blisko 1000 km pokonali trasę prowadzącą przez zielone doliny Kaszmiru, pustynne pasma Ladakhu oraz Rupshu na pograniczu tybetańsko – indyjskim, dolinę Spiti, przez trudne przełęcze w dolinach Pin i Parvati oraz pasmo Kinnauru i Gharwalu.

Kaszmir i Himalaje indyjskie to tereny niemal zupełnie bezludne, gdzie nie istnieje żadna infrastruktura turystyczna, są poważne problemy z zaopatrzeniem w żywność, gaz czy paliwo do gotowania. „Szlaki” w górach nie są w żaden sposób oznaczone i trzeba wykazać się sporymi umiejętnościami nawigacyjnymi w wytyczaniu bezpiecznej drogi. Dodatkowe utrudnienie to brak dokładnych map regionów, przez które przechodzili. Czasem po prostu tropili ślady karawan żeby trafić we właściwą dolinę czy przełęcz. Sporym wyzwaniem były lodowate i rwące rzeki, na których nie ma mostów, a jedynym sposobem ich przekroczenia jest przejście w bród. Wyjątkowej koncentracji wymagały przejścia przez lodowce usiane szczelinami. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na trudność tego przejścia był brak jakiejkolwiek łączności ze światem – telefony satelitarne są zakazane w Indiach a łączność GSM nie działa w górach. Ponadto w tej części Himalajów nie działają służby ratunkowe.
Obecnie Asia i Bartosz planują kolejne etapy Wielkiego Szlaku Himalajskiego w Bhutanie i Pakistanie.
Więcej informacji: http://wielkiszlakhimalajski.pl/
https://www.facebook.com/wielkiszlakhimalajski/

Wołowski Ośrodek Kultury
18.02.2018 r., godz. 18.30.
Wstęp bezpłatny.

Skip to content