XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą”

Rusza XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą” – online

Pandemia nie zatrzymała „Świata pod Kyczerą”. 23. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny rusza 26 czerwca. Podczas trwającej 17 dni imprezy wystąpi 16 zespołów z krajów leżących na pięciu kontynentach, w tym z tak egzotycznych miejsc jak Kolumbia, Kenia czy wyspa Guam w archipelagu Marianów. I choć występy oglądać będzie można głównie on-line i na telebimach, idea festiwalu została zachowana – pozostanie spotkaniem wielu ludzi różnych kultur.
Jeden dzień, jeden kraj. Codziennie o godz. 18.00 swój folklor zaprezentują kolejni uczestnicy. W tym roku są to zespoły z Meksyku, Kolumbii, Peru, Algierii, Kenii, Indii, Nepalu, Gruzji, Turcji, Bułgarii, Guam, Irlandii, Słowacja, Serbii, Rumunii i Polski. Każdy przesłał nagrania swoich występów, bo przyjazd z powodu epidemii okazał się niemożliwy. Transmisję będą przeplatać warsztaty, wykłady i animacje związane z łemkowskimi tradycjami oraz krótkie filmiki z pozdrowieniami i informacjami o zespole i jego kraju. Koncert galowy wszystkich uczestników odbędzie się tym razem na zakończenie, 12 lipca.
Oczywiście wszystko w sieci. Na żywo ulicami Legnicy i Krynicy – Zdrój – głównych ośrodków festiwalowych przejdzie jedynie tradycyjny korowód, a flagi państw i tablice zespołów przeniosą przez miasta gospodarze, czyli członkowie łemkowskiego zespołu Kyczera. Ostateczny kształt imprezy zależeć jednak będzie od bieżących zaleceń epidemiologicznych.
– Bardzo zależało nam na organizacji festiwalu w tym trudnym czasie, bo jest on dla nas platformą komunikacji ze światem, zarówno tym leżącym po sąsiedzku, jak i tym odległym. Chcemy dać ludziom trochę radości i poczucia normalności, powiedzieć: „Przyszliśmy do was, jak co roku”. Chcemy też, by z festiwalem dotrzeć do miejsc szczególnie narażonych na skutki izolacji, czyli placówek społeczno-opiekuńczych.
Organizowany od 1996 r. „Świat pod Kyczerą” jest jednym z największych festiwali folklorystycznych w Polsce i Europie. Jego pomysłodawcą i organizatorem jest Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”, głównym partnerem organizacyjnym Legnickie Centrum Kultury.
Organizatorzy planują rozstawienie telebimów w Legnicy i Krynicy Zdroju, a także w kilku miejscowościach Beskidu Niskiego.

Festiwal można oglądać na:
YouTube: Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”
Facebook: Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”
Facebook: Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą”
Instagram: @kyczera
https://www.facebook.com/kyczera
https://www.facebook.com/Folklor-w-LCK-Legnica-113555100335635/
http://www.kyczera.eu/
http://www.lck.art.pl/

Skip to content