Zakręceni Na Kulturę

Projekt „Michałek i Mnich” – warsztaty artystyczne dla dzieci

Projekt „KONIEC Z NUDĄ NA ULICY, OTWIERAMY DRZWI ŚWIETLICY”

Projekt „Wysmakowani na kulturę”

Projekt – „Przez taniec i śpiew wracamy do tradycji”

Projekt „Winylowy Zawrót Głowy”

„Winylowy zawrót głowy” to projekt muzyczno-artystyczny skierowany do młodzieży oraz seniorów. Interesujesz się muzyką, lubisz śpiewać? Czekamy na Ciebie! Wspólnie stworzymy oryginalne płyty winylowe, będące efektem końcowym warsztatów zarówno
artystycznych jak i muzycznych. Zaangażujemy młodzież i seniorów w międzypokoleniowe działania, rozwiniemy Wasze umiejętności muzyczno-artystyczne, zadbamy …o lokalną wymianę doświadczeń.
Winylowy zawrót głowy to projekt, którego głównym założeniem jest rozwijanie wśród lokalnej społeczności pasji do muzyki i sztuki, ale także współpraca międzypokoleniowa i budowanie tożsamości
lokalnej. Nie musisz być zawodowym muzykiem. Poeksperymentujmy!

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2017.

Zapisy pod numerem telefonu 724568315 bądź w Sekretariacie Wołowskiego Ośrodka Kultury.

Projekt „Quest czyli podchody szlakiem leśnym w Rudnie”

Quest, czyli coś w rodzaju przewodnika napisanego wierszem z licznymi zagadkami i wskazówkami, to świetna opcja dla osób spragnionych zwiedzania ciekawych terenów i opowiadania o ważnych wydarzeniach, zabytkach czy architekturze. Może prowadzić w takie miejsca, o których nie ma mowy w poważnych i ogólnych przewodnikach. Tworzenie ich to dobra zabawa zarówno dla piszących, jak i później dla zwiedzających. Na końcu questu zawsze jest skarb, który trzeba znaleźć idąc po śladach zamieszczonych w tekście w formie ulotki.

Uczestnicy warsztatów w Rudnie wspólnie stworzą taki quest i wybiorą jakie miejsca w nim umieszczą oraz napiszą przewodnik pisany wierszem dostępny dla każdego . Na końcu questa będzie umieszczona skrzyneczka z pieczątką, której przybicie pozwoli zakończyć wyprawę po Rudnie.

Warsztaty zorganizowane są w ramach projektu „Zakręceni na Kulturę” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2017.

************************************************************

Rozpoczynamy drugi etap projektu „ ZAKRĘCENI NA KULTURĘ” dofinansowanego
z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2017.Projekty będą realizowane na terenie Gminy Wołów od sierpnia 2017 roku do listopada 2017 roku. Wszystkie działania są bezpłatne i mogą w nich wziąć udział tylko mieszkańcy Gminy Wołów.

Projekty wybrane do realizacji

*************************************************************

Wołowski Ośrodek Kultury poniżej przedstawia listę wniosków, które zostały zaakceptowane do realizacji w ramach  programu  „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2017” – ZAKRĘCENI NA KULTURĘ   dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury

Zakręceni na kulturę – Lista zaakceptowanych wniosków

*************************************************************

Komunikat komisji konkursowej programu „ZAKRECENI NA KULTURĘ” realizowanego w ramach projektu „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2017”  dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury.

Zakręceni na kulturę – Ocena wniosków

**************************************************************

09.06.2017 zakończyliśmy nabór wniosków w konkursie inicjatyw lokalnych „ZAKRĘCENI NA KULTURĘ”  w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017 dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury. Poniżej publikujemy listę zgłoszonych wniosków.

Lista zgłoszonych wniosków

**************************************************************

!!! OGŁOSZENIE KONKURSU !!! – Zakończono

Wołowski Ośrodek Kultury ogłasza nabór wniosków w Konkursie inicjatyw lokalnych pn. „ZAKRĘCENI NA KULTURĘ” w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017 dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury.

Termin składania wniosków do 09.06.2017 rok.

Ogłoszenie konkursu
Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku :

1. Regulamin konkursu
2. Załącznik nr 1 Wniosek
3. Załącznik nr 2 Koszty kwalifikowane
4. Załącznik nr 3 Karta oceny formalnej
5. Załącznik nr 4 Karta oceny merytorycznej

Masz pomysł na ciekawą inicjatywę kulturalną weź udział w Konkursie i zrealizuj ją z nami!!!!!

Termin spotkania organizacyjnego dla zainteresowanych udziałem w konkursie : 22.05.2017 r.
godz. 16:30, Wołowski Ośrodek Kultury.

 

*************************************************************

Zakręceni na kulturę – Raport

Zakręceni na kulturę Raport Załącznik 1

 

22 maja 2017 w sali kameralnej Wołowskiego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie organizacyjne dla wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w projekcie „Zakręceni na Kulturę.” Projekt jest realizowany przez Wołowski Ośrodek Kultury w ramach zadania Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017 finansowanego z Narodowego Centrum Kultury.

Głównym tematem spotkania było szczegółowe omówienie tworzenia wniosku oraz pozostałych dokumentów niezbędnych do aplikowania w projekcie. Uczestnicy zadania mogli uzyskać odpowiedzi na najbardziej nurtujące ich pytania.

Przypominamy, że wnioski w wersji papierowej należy składać osobiście do 9 czerwca do godz 16:00
w Sekretariacie Wołowskiego Ośrodka Kultury.

Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie!

 

********************************************************************************

1 maja 2017 w Parku Wołowskiego Ośrodka Kultury odbył się „Przednówek, czyli I wołowska ekomajówka”. W tym dniu mieszkańcy mogli zapoznać się z realizowanym przez Wołowski Ośrodek Kultury programem „Zakręceni na Kulturę”.  Projekt jest realizowany przez Wołowski Ośrodek Kultury w ramach zadania Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017 finansowanego z Narodowego Centrum Kultury.  Mieszkańcy uczestniczący w „Przednówku” mogli również wyrazić swoją opinię dotyczącą funkcjonowania samego Ośrodka.

Wszelkie zebrane dane przyczynią się do stworzenia diagnozy potrzeb mieszkańców w realizowanym projekcie.

 

********************************************************************************

27 kwietnia 2017r. w Mojęcicach, odbyło się ostatnie spotkanie konsultacyjne w ramach programu „Zakręceni na kulturę” projektu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne.

 

**********************************************************************************

10 kwietnia odbyły się kolejne konsultacje społeczne w ramach programu „Zakręceni na kulturę”.

Pierwsze z nich miały miejsce w sali Liceum Ogólnokształcącego, gdzie spotkały się reprezentanci wołowskich szkół ponadgimnazjalnych. W drugim spotkaniu udział wzięli mieszkańcy Lubiąża.

************************************************************************************

Zakręceni na kulturę w Piotroniowicach

Kolejne spotkanie w ramach konsultacji społecznych programu „Zakręceni na kulturę” odbyło się w poniedziałek w Piotroniowicach. W spotkaniu udział wzięli mieszkańcy Piotroniowic, Lipnicy, Uskorza Wielkiego, Mojęcic oraz Wołowa. Uczestnicy skupili się na analizie działalności Wołowskiego Ośrodka Kultury pod kątem oferty wydarzeń, zajęć oraz ich dostępności dla mieszkańców wsi z terenu gminy Wołów. Istotną kwestią podnoszoną przez wszystkich był także problem z dostarczeniem informacji nt. oferty WOKu, w szczególności na terenach wiejskich.

Wołowski Ośrodek Kultury tworzy miesięcznie ok. 250 plakatów, kilkanaście materiałów prasowych oraz kilkadziesiąt informacji w mediach elektronicznych. Wiemy, że te materiały nie docierają do wszystkich zainteresowanych, gdyż wiele osób dowiaduje się o naszych przedsięwzięciach dopiero po fakcie. Jedną z ciekawszych propozycji było przygotowanie plakatów zbiorczych, zawierających informacje o wydarzeniach odbywających się na przestrzeni miesiąca lub dwóch, które powinny być przekazane reprezentantom każdej wioski. Poruszona została także kwestia przygotowania ulotek, które byłyby przekazywane bezpośrednio mieszkańcom gminy, co powinno być bardziej efektywne niż rozwieszanie plakatów, które często po kilku dniach są zaklejane lub zrywane.

Kolejnym ważnym punktem konsultacji były wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Sami mieszkańcy wsi podkreślili, że na obszarze gminy Wołów odbywa się zbyt wiele festynów, co często prowadzi do organizowania kilku wydarzeń tego samego dnia, a w efekcie
do małej frekwencji. Jednocześnie zwrócono uwagę na konieczność zaangażowania społeczności lokalnej w organizację wydarzeń i nie pozostawiania całej odpowiedzialności i prac na barkach organizatorów, czyli często na barkach sołtysów i rad sołeckich. Uczestnicy słusznie zauważyli także, że najlepszymi wydarzeniami są, te które organizuje duża grupa mieszkańców, co powoduje integrację na poziomie pokoleniowym. Za najwartościowsze wydarzenia uznano przedsięwzięcia tematyczne, takie jak np. Oblężenie Klasztoru, Noc Świętojańska w Piotroniowicach, Dzień Pieczonego Ziemniaka w Uskorze Wielkim i Przegląd Zespołów Ludowych w Mojęcicach.

Sekcje oraz warsztaty były ostatnim tematem poruszonym podczas spotkania. Podobnie jak podczas konsultacji wołowskich zwrócono uwagę na problemy z dużą odpłatnością za poszczególne zajęcia w Wołowskim Ośrodku Kultury, które w niektórych przypadkach dochodzą do kwoty 120 zł miesięcznie, co jest barierą nie do przeskoczenia dla wielu rodziców. Kolejny raz zwrócono także uwagę na brak systemu stypendialnego dla uzdolnionych dzieci z gminy Wołów. W związku z tym, iż gmina Wołów to 37 sołectw nie mógł nie pojawić się temat problemów komunikacyjnych, które także wpływają na niemożność korzystania z oferty przygotowanej przez Wołowski Ośrodek Kultury. W związku z tym uczestnicy zaproponowali, aby podjąć próbę organizacji warsztatów cyklicznych na terenach wiejskich.

Kolejne spotkania z mieszkańcami odbędą się jeszcze przed świętami. W poniedziałek,
10 kwietnia zespół Wołowskiego Ośrodka Kultury spotka się z uczniami szkół ponadgimnazjalnych w wołowskim liceum ogólnokształcącym. Tego samego dnia dobędzie się także spotkanie z mieszkańcami Lubiąża w Domu Kultury. Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich!

*********************************************************************************

23 marca w Wołowskim Ośrodku Kultury odbyły się konsultacje społeczne „Zakręceni na kulturę”. Podczas tego spotkania przedstawiono informacje na temat ogólnej działalności Ośrodka oraz funkcjonujących sekcji i grup działających w ramach Amatorskiego Ruchu Artystycznego. Uczestnicy konsultacji dowiedzieli się także o tym w jaki sposób WOK informuje mieszkańców o organizowanych wydarzeniach. Kolejnym punktem spotkania była wstępna prezentacja realizowanego przez WOK projektu, która doprowadziła ostatecznie do dyskusji między zebranymi uczestnikami.

Podczas dyskusji omówiono i poruszono ważne dla mieszkańców kwestie, m.in: brak zaangażowania ze strony ludzi kultury, muzyków, artystów i animatorów w tworzenie kultury oraz, że oferta edukacyjna jest jest dobra, ale jednocześnie mało dostępna, gdyż liczba miejsc na najbardziej oblegane zajęcia jest ograniczona. Wspólnie uznano, iż kultura i zajęcia kulturalne powinny być dostępne dla wszystkich, a nie dla tych, których na to stać.
Kolejne konsultacje odbędą się:
03.04 // Piotroniowice
10.04 // Lubiąż
21.04 // Warzęgowo
27.04 // Mojęcice
Konsultacje „Zakręceni na kulturę”, będące swoistą diagnozą potrzeb inicjatyw lokalnej społeczności, pomogą stworzyć strategię rozwoju Wołowskiego Ośrodka Kultury, której do tej pory brakowało.

Konsultacje te rozpoczęły realizację przez Wołowski Ośrodek Kultury zadania Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017 finansowanego z Narodowego Centrum Kultury.

************************************************************************************

Zapraszamy bardzo serdecznie na Konsultacje społeczne, które odbędą się 23 marca 2017 r. o godz. 18:00 w sali kameralnej WOKu.

Wołowski Ośrodek Kultury rozpoczyna realizację zadania Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017 finansowanego z Narodowego Centrum Kultury.

W pierwszej części przeprowadzimy diagnozę inicjatyw kulturalnych wśród mieszkańców naszej gminy, która posłuży nam do opracowania Strategii Rozwoju Wołowskiego Ośrodka Kultury oraz zasad konkursu na realizację lokalnych pomysłów.

Najlepsze inicjatywy zgłoszone do konkursu otrzymają wsparcie finansowe i merytoryczne ze strony Wołowskiego Ośrodka Kultury oraz Animatora wskazanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Adresatami projektu są Mieszkańcy Gminy Wołów. Nie musisz należeć do konkretnej grupy formalnej, by wziąć udział w tym projekcie.

Dzięki temu programowi i Ty możesz decydować o tym, co dzieje się na Naszym podwórku.

O PROJEKCIE „ZAKRĘCENI NA KULTURĘ”

Wołowski Ośrodek Kultury realizuje projekt „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne”, którego celem jest nawiązanie współpracy ze społecznością lokalną poprzez identyfikację, odkrywanie i rozwijanie talentów, potencjału i kapitału kulturowego oraz wspieranie oddolnych inicjatyw kulturotwórczych podejmowanych przez mieszkańców Gminy Wołów.

Program Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2017 pn. : ZAKRĘCENI NA KULTURĘ” dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Badania i diagnoza

Program składa się z dwóch części. Pierwsza obejmuje : spotkania przedstawiające założenia projektu, warsztaty badawcze oraz konsultacje społeczne umożliwiające przeprowadzenie diagnozy, szkolenie
z pisania projektów dla przyszłych wnioskodawców, wyłonienie lokalnych liderów oraz ogłoszenie konkursu ofert i wybór od 3 do 7 inicjatyw oddolnych, które będą realizowane w ramach programu.

Przeprowadzenie diagnozy ma pomóc w lepszym rozumieniu aspiracji i oczekiwań kulturalnych mieszkańców, a samo działanie ma umożliwić zrealizowanie pomysłów, inicjatyw oddolnych mieszkańców Gminy Wołów, które dotychczas nie zostały zrealizowane.

Na przeprowadzenie tej części zadania  Wołowski Ośrodek Kultury otrzyma dofinansowanie w kwocie 8.000,- złotych brutto.

Pobudzenie aktywności społecznej

Druga część projektu to realizacja wyłonionych w drodze konkursu inicjatyw oddolnych, które otrzymają wsparcie finansowe i merytoryczne ze strony Narodowego Centrum Kultury oraz Wołowskiego Ośrodka Kultury.

Kwota przeznaczona na realizację tej części zadania to 22.000,- złotych brutto.

Inicjatywę będzie mógł zgłosić każdy dorosły mieszkaniec Gminy Wołów, grupy nieformalne, osoby niezrzeszone w stowarzyszeniach, fundacjach czy instytucjach. Pomysły realizować mogą również osoby niepełnoletnie – wymagany jest wówczas pełnoletni opiekun (Koordynator), który jest uprawniony do złożenia inicjatywy.

Wyboru inicjatyw do realizacji dokona Komisja Konkursowa w terminie do 30.06.2017 roku, natomiast realizacja wybranych pomysłów trwać będzie od 31.07.2017 roku do 20.11.2017 roku.

Działania podejmowane przy realizacji zadań mają służyć inicjowaniu nowych praktyk w zarządzaniu instytucją kultury, odkrywaniu i pobudzaniu aktywności społecznej, wspomaganiu rozwoju kapitału społecznego i kulturowego, a także poznawaniu nowych możliwości współpracy z mieszkańcami Gminy Wołów.

MASZ POMYSŁ NA KULTURĘ – ZREALIZUJ GO Z NAMI. ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY.

                                              
Projekt realizowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne

 

Skip to content