14.11. Projekcja koncertu Hugo Race’a & True Spirit

Drugim wydarzeniem tegorocznego   Festiwalu Baraque będzie  projekcja  warszawskiego  koncertu Hugo Race’a + True Spirit.
Odbędzie się ona w poniedziałek, 14.11. 2011r. o godz. 19:00 w sali kameralnej WOK. Wstęp wolny

Hugo Race starając się nadrobić swoją nieobecność koncertową w Polsce w latach 90-tych, w ciągu 2 lat zagrał u nas aż 3 trasy koncertowe ze swoim zespołem True Spirit i kilka pojedynczych koncertów z projektem Sepiatone. Szczęśliwie jeden z tych koncertów, w warszawskim CDQ, został zarejestrowany profesjonalnie dzięki staraniom Jarka Guły (respect!!!) na potrzeby TVP Kultura.
__________

Hugo Race pochodzi z Australii, karierę muzyczną rozpoczynał w grupie Plays With Marionettes w 1982 roku. Po dwóch latach do swojego nowego zespołu zaprosił go Nick Cave, który wcześniej rozstał się z grupą The Birthday Party i przygotowywał się właśnie do kariery solowej. Cave pozyskał min. niemieckiego gitarzystę Blixe Bargelda – ten jednak grał również ze swoją macierzystą grupą Einstürzende Neubauten i nie od razu mógł grać z Cave’em. Właśnie na miejsce chwilowo nieobecnego Bargelda Cave zaprosił Hugo Race’a.

Race nagrał razem z Nickiem Cave’em and The Bad Seeds pierwszą płytę zespołu, znakomitą „From Her To Eternity”. Po niecałym roku odszedł, potem kilkakrotnie wspierał jednak Cave’a (zagrał i zaśpiewał w kilku piosenkach na płytach: „Kicking Against The Pricks”, „Tender Pray” oraz „Murder Ballads”).

Od 1985 roku Hugo Race grał przez trzy lata w grupie The Wreckery, a potem założył własny zespół True Spirit, który istnieje do dziś. Jego maniakalna wersja bluesa bywa porównywana z Jonem Spencerem, Tomem Waitsem i oczywiscie z Nickiem Cave’em. Henry Rollins określił go niegdyś mianem „jednego z bogactw narodowych Australii”. Rock, surowy blues, psychodelia, experyment – no i niezwykła „piekielna” atmosfera…
Race śpiewa, gra na basie i gitarze. Udzielał się na wielu płytach swoich przyjaciół, m.in. Micka Harveya (płyta „Intoxicated Man” z 1995) oraz Roberta Forstera („Danger in The Past” z 1991). Zagrał też w kilku filmach: u boku wokalisty INXS Michaela Hutchence’a w „Space Dogs” i u boku Nicka Cave’a w „Ghosts… Of The Civil Dead”.

Pod szyldem Hugo Race and The True Spirit nagrał jedenaście albumów. Promując „The Goldstreet Session” przyjechał do Polski po raz pierwszy w listopadzie 2003 na 4 doskonale przez publiczność przyjęte koncerty w Warszawie, Lublinie, Tychach i Poznaniu. Ponieważ Hugo zachwycony był polską publicznością, w maju 2004 przyjechał na kolejną trasę. Od tego czasu zdążyły ukazać się już dwie kolejne płyty: „Ambuscado” (2005) i „Taoist Priets” (2006), a Hugo przyjechał na kolejną trasę koncertową w 2006 roku…

Skip to content