15.04. Ciekawi Świata: „Starożytność i Ramadan z dyktaturą w tle” – spotkanie z Leszkiem Szczasnym.

W niedzielę, 15 kwietnia  o godz. 18:30 odbędzie się  kolejne  spotkanie z  cyklu „Ciekawi Świata”. Tematem spotkania  z podróżnikiem Leszkiem Szczasnym będzie „Starożytność i Ramadan z dyktaturą w  tle”.

Jak mówi  sam bohater podróży : „Jest to relacja z mojego miesięcznego pobytu w Syrii we wrześniu 2008 roku. Zaczynam od przeczekiwania burzy pyłowej w najbardziej zacofanych regionach Syrii wschodniej. Przy samej granicy z Irakiem w jednej z wiosek służę miejscowym jako telewizor. Zaraz potem nad Eufratem rozwikłuję biblijną legendę. Później mam już czas na odkrywanie zagubionych oaz i słynnych miejsc starożytnych (np. Palmyra, Apamea, Bosra), sięgając nawet pamiątek po Państwie Hetytów. Współczuję wielbłądom i żałuję, że dżalabija nie jest bawełniana. Bez większego entuzjazmu oglądam zamki krzyżowców i tzw. umarłe miasta, natomiast zaurocza mnie Maluula wciąż mówiąca językiem aramejskim oraz Hama z kunsztownymi noriami. Nie mogę też nie zajrzeć do dwóch syryjskich metropolii Aleppo i Damaszku, nie stroniąc przy tym od komentarzy dotyczących smutnej rzeczywistości tego zniewolonego kraju. W tle zaś widać Syrię jako skansen starych samochodów – 40-letnich mercedesów, volvo i fordów… Mówię o najstarszym alfabecie świata z Ugarit i o przeszkodach we współczesnym języku arabskim. Wielką atrakcją pokazu są ponadto bardzo bezpośrednie szczegóły ramadanu – przez cały czas mojej obecności w Syrii trwał bowiem muzułmański post.
Zapraszam na wspólną muzyczno-fotograficzną wędrówkę przez wszystkie regiony i wymiary Syrii, i tej współczesnej, i starożytnej.”
Szczegóły na www.leszekszczasny.blogspot.com

Leszek Szczasny jest również autorem książki „Świat na wyciągnięcie ręki”, którą będzie można  nabyć podczas spotkania.

Skip to content