23.09.2010r. godz. 18:00 Muzyczna Jesień w WOKu

Maciej Fortuna & Stefan Weeke Project powstał w maju 2009 roku, podczas koncertów w berlińskim klubie jazzowym A-Trane, w którym polski trębacz Maciej Fortuna i niemiecki basista Stefan Weeke spotkali się na koncercie w składzie Ernst Bier&Mack Goldsbury Quartett.
Ten projekt to właściwie wynik rozmów, jakie prowadzili ze sobą muzycy – rozmów nie tylko o muzyce, będącej odskocznią od dotychczasowych, mainstreamowych zespołów, w których obaj grali i grają, ale i o życiu w ogóle. Może dlatego kompozycje te są tak proporcjonalne – nie ma w nich ani trochę dominacji jednego z instrumentów. Nie ma tam także niepotrzebnych dźwięków czy przesady – kompozycje są przejrzyste i zarazem bardzo osobiste.
Płyta nagrywana była w czerwcu i lipcu w Poznaniu i na wsi pod Lesznem – dzięki tej produkcji „domowej” uzyskane zostało specyficzne brzmienie. Surowość, wynikająca z ograniczenia środków do minimum (akustyczna gitara basowa, trąbka, perkusjonalia i okaryna) łagodzi umiejętne dobranie elektronicznych efektów, które nadają wrażenia przestrzenności.
Przy całej swej oryginalności, wynikającej z wielkiej oryginalności tej muzyki – od kompozycji począwszy, aż po proces nagrywania i produkcję – ma ona w sobie coś, co charakteryzuje się pewną uniwersalnością: być może jest to wynik bariery jezykowej – muzycy musieli wypracować sobie płaszczyznę komunikacji ponad swoimi językami i kulturami i przeniosło się to na sferę muzyczną. Dzięki temu dociera ona do wielu ludzi na całym świecie, czego świadectwem jest chociażby zaproszenie na Reykjavik Jazz Festival w miesiąc po powstaniu zespołu.

Probki muzyki duetu: http://www.myspace.com/fortunaweekeproject

Skip to content