24.06. Muzyczne Pory Roku: Muzyczne Lato

W czwartek, 24.06.2010r. o godz 19:00  w sali kameralnej WOK odbędzie się kolejny koncert z cyklu Muzyczne Pory Roku. Gościem Muzycznego Lata będzie Iwona Loranc.

Iwona Loranc zadebiutowała przed kilku laty w „Piwnicy Zamkowej” w Bielsku-Białej, gdzie w 1999 roku usłyszał Ją Tomasz Dutkiewicz, dyrektor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Mimo iż z wykształcenia była animatorem filmów rysunkowych, a nie aktorką,   zaproponował jej rolę w teatralnej adaptacji „Czyż nie dobija się koni?” Horace’a Mc Coya. Po tym świetnym debiucie scenicznym artystka zagrała, również w bielskim teatrze, w adaptacji „Alchemika” Paolo Coelho i w spektaklu złożonym z songów Brechta i Weilla.

W roku 2001 zaczęła występować na estradach i festiwalach z zespołem Tricolor. Odniosła wiele spektakularnych sukcesów i została laureatką licznych konkursów i przeglądów. Najważniejsze z dotychczasowych laurów to: Grand Prix i nagroda dziennikarzy za wykonanie piosenki Toma Waits’a „Dno” w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2002 roku, nagroda „Trytona” za wybitne walory artystyczne na festiwalu FAMA w Świnoujściu – 2002 r., I nagroda na 38 Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie – 2002 r.

W roku 2003 Iwona Loranc wydała swą pierwszą płytę z zespołem Tricolor. Potwierdza nią renomę jednej z najwybitniejszych interpretatorek piosenki artystycznej w Polsce. Bierze udział w koncertach telewizyjnych i radiowych, wykonując piosenki Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Jana Wołka, Seweryna Krajewskiego, Zygmunta Koniecznego, Marka Grechuty, Andrzeja Sikorowskiego, Grzegorza Turnau’a,Andrzeja Zaryckiego i Wojciecha Bellona,  czy Bułata Okudżawy.

W listopadzie 2004 roku  nagrywa materiał do nowej, solowej płyty – „Znaki na niebie” – piosenkę pod takim samym tytułem i stylowe wokalizy nagrała również do wyświetlanego w kinach filmu pt. „Ławeczka”. Do udziału w nagraniach zaprosiła takie sławy polskiej sceny muzycznej jak Henryk Miśkiewicz, Marek Napiórkowski, Robert Majewski czy Klaudiusz Baran. Promowała nowy materiał w 2005 roku na koncertach, między innymi, w czasie PPA  we Wrocławiu w marcu i „Śpiewajmy poezję” w Olsztynie w lipcu.

30 sierpnia 2005 roku Iwona Loranc wzięła udział w koncercie z okazji 25-lecia powstania Solidarności w Gdańsku, w hali Oliwii, obok Anny Marii Jopek, Katarzyny Groniec, Andrzeja Seweryna, Adama Nowaka, Wojciecha Waglewskiego, Jana Pietrzaka i innych.

5-tego listopada 2005 w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej odbyła się premiera spektaklu „Korowód”, reżyserowanego przez Roberta Talarczyka, złożonego z piosenek Marka Grechuty, w którym Iwona Loranc gra główną rolę.

Recital Iwony Loranc, to połączenie Jej dotychczasowych dokonań z materiałem zarejestrowanym na najnowszej płycie pod tytułem „Znaki na niebie”. To wybrane piosenki Agnieszki Osieckiej, Jana Wołka, Seweryna Krajewskiego, Grzegorza Turnau’a, Marka Grechuty. Również w recitalu tym znajdziemy pieśni Bułata Okudżawy i usłyszymy znaną z Przeglądu Piosenki Aktorskiej „Kinematografię serc” oraz interpretację „Dna” Toma Waits’a, którą Iwona Loranc zachwyciła wrocławską publiczność i jurorów. Słowem wszechstronność repertuarowa i spójność artystycznego wykonania, to może trochę naukowo brzmiąca, ale najtrafniejsza charakterystyka tego recitalu, w czasie którego Iwonie Loranc towarzyszą muzycy współpracujący z Nią przy nagraniu płyty.

Skip to content