Małe Instrumenty: Autokonstruktone w Wołowie

27 września 2017r. w sali kameralnej WOK usłyszeć mogliśmy dźwięków niezwykłych, niecodziennych…a to za sprawą Pawła Romańczuka, który odwiedził nas ze swoim projektem „Małe instrumenty”.

Spotkanie było jednym z elementów projektu Wołowskiego Recyklingu Lokalnego realizowanego w naszym mieście z programu Bardzo Młoda Kultura na Dolnym Śląsku 2017.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

Fot. Wołowski Recykling Lokalny

   

********************************************************************************

27 września 2017r. o godz. 18:00 zapraszamy bardzo serdecznie do sali kameralnej Wołowskiego Ośrodka Kultury na otwarte działanie realizowane wspólnie w ramach projektu Wołowski Recykling Lokalny- „Małe instrumenty – edukacyjne eksperymenty”.

W tym dniu odbędzie się wykład dotyczący nietypowych instrumentów muzycznych oraz koncert „Małe Instrumenty : Audiokonstruktone”.

Ideą projektu jest stworzenie relacji pomiędzy muzyką generowaną manualnie i maszynowo. Pozostając w dziedzinie właściwej Małym Instrumentom, czyli wśród nietypowych instrumentów muzycznych, obiektów dźwiękowych i własnych konstrukcji grających, próbujemy zbudować inną strukturę muzyki. Oddajemy część decyzji w „ręce” (tryby?) maszyn, które narzucają nam swoim automatycznym charakterem kierunek kolejnych kroków w utworze.

Dwóch wykonawców „manualnych” musi odnaleźć się w tej sytuacji, uzupełniając i komentując dźwiękowo powstającą muzykę. Efekt za każdym razem jest inny, ale również niemożliwy do zakomponowania tylko przez człowieka, który operuje dźwiękowym tworzywem z punktu widzenia własnych przyzwyczajeń i gustów, w odróżnieniu od maszyny, funkcjonującej w oparciu o automatyzmy. Środowisko obiektowe realizuje paradygmat Małych Instrumentów – wykorzystywane przedmioty to najczęściej nieprofesjonalne półprodukty: mechanizmy zbudowane z części zestawów „małego konstruktora” – mechanicznych klocków dla dzieci z lat 70tych; instrumenty budowane są często z materiałów zużytych i uszkodzonych (np. deska klozetowa, plastikowe butelki, metalowe puszki, półka z lodówki itd.) Autokonstruktone jako projekt Małych Instrumentów rozwijany jest od 2010 roku.

Był prezentowany m.in. na festiwalu Audio Art w Krakowie i Łodzi, we wrocławskiej Galerii Entropia, towarzyszył oryginalnemu pokazowi Antoniszowych „Plazmotworów” w warszawskim kinie „Iluzjon”, a we współpracy z Teatrem Cinema tworzył dźwiękową warstwę autorskiego opracowania futurystycznego manifestu „Sztuka hałasu” Luigiego Russolo.
Na tą okazję z maszynami współgrać będą Paweł Romańczuk i Andrzej Załęski.

 

Czeka nas zatem niebywałe muzyczne spotkanie z duchem recyklingowym w tle.?  Już dziś serdecznie na nie zapraszamy.

Skip to content