Pomóżmy Maćkowi! 27.02.2016r. – godz.10:00 – 16:00 – sala widowiskowa

Podczas sobotniej akcji charytatywnej „Maciuś i inni potrzebują Twojej pomocy zarejestrowało się ponad 110 potencjalnych dawców szpiku. Po rejestracji mieszkańcy chętnie korzystali z przygotowanej w sali kameralnej na ten dzień kawiarni, w której można było posiedzieć przy filiżance kawy czy herbaty.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację przedsięwzięcia.

IMG_4695 IMG_4708 IMG_4710 IMG_4724 IMG_4727 IMG_4728 IMG_4744 IMG_4747 IMG_4750 IMG_4753 IMG_4773 IMG_4805 IMG_4807 IMG_4813 IMG_4835 IMG_4874

 

 

Plakat_smallNazywam się Maciek Kaczor, mam 6 miesięcy i mieszkam w Brzegu Dolnym w powiecie wołowskim. Byłem bardzo radosnym dzieckiem dopóki 29 grudnia 2015 nie zdiagnozowano u mnie ostrej białaczki szpikowej. Jestem teraz podopiecznym Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej ” Przylądek Nadziei” we Wrocławiu. Jedyną szansą na normalne życie dla mnie i mojej rodziny jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego.

Proszę przyjdź i zarejestruj się. Być może pomożesz mi i Innym potrzebującym.

Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:
– przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego,
– pobraniu 4 ml krwi
– wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. Pamiętaj zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL!

W momencie, kiedy ktoś będzie mógł zostać dawcą i uratować komuś życie najpierw dawca poddawany jest gruntownym badaniom medycznym czy dawca jest zdrowy, albo czy ma schorzenia które go nie wykluczają z możliwości oddania. Dopiero 2 tygodnie po badaniach następuje oddane komórek macierzystych bądź szpiku.

Są dwie metody:
– W 80% przypadków pobierane są komórki macierzyste z krwi obwodowej.? Na pięć dni przed pobraniem Dawca przyjmuje podskórnie czynnik wzrostu G-CSF (aplikowany po odpowiednim przeszkoleniu przez samego Dawcę lub przez personel medyczny). Substancja ta ma działanie zbliżone do hormonu i powoduje uwolnienie komórek macierzystych, występujących głównie w szpiku kostnym, do krwiobiegu. Substancja ta występuje również naturalnie w organizmie człowieka w innych sytuacjach, np. w trakcie przechodzenia infekcji. Po zakończeniu podawania czynnika wzrostu komórki macierzyste selekcjonowane są z krwi przy użyciu specjalnej metody (afereza), zbliżonej do pobrania trombocytów. Na obu ramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu. W separatorze komórki macierzyste oddzielane są od reszty krwi pod działaniem siły odśrodkowej i zbierane jako materiał przeszczepowy. Po zebraniu wystarczającej liczby komórek materiał transportowany jest do kliniki, w której leczony jest Biorca i przeszczepiany. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej odbywa się maksymalnie w ciągu dwóch następujących po sobie dni w klinice pobrań. Dawca nie wymaga pobytu stacjonarnego w szpitalu i może przenocować w hotelu.
– W 20% przypadków pobierany jest szpik kostny z talerza kości biodrowej.
Od znajdującego się w narkozie Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni.
Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.
PAMIĘTAJCIE DAWSTWO SZPIKU KOSTNEGO NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z KRĘGOSŁUPEM !!!

Skip to content