SZEPTY PRZYRODY – wystawa fotografii Grzegorza Bobrowicza

Zapraszamy na wernisaż fotografii Grzegorza Bobrowicza, który odbędzie się 23.09.2022r. o godz. 18:00 w Wołowskim Ośrodku Kultury. Wystawa jest okazją do promocji najnowszego albumu artysty – „Uroczyska Polski”.

SZEPTY PRZYRODY
„Jeśli usiądziesz w lesie i będziesz czekać, coś się wydarzy”. Kierując się wskazówką, którą daje Henry David Thoreau, autor słynnej książki Walden, wyszukuję najdziksze uroczyska naszego kraju, ubieram czapkę-niewidkę (czyli dobrze się maskuję) i czekam. Przy ścieżkach jeleni i dzików, przy noclegowiskach gęsi i żurawi, przy tokowych arenach gągołów i łabędzi krzykliwych. Mijają kwadranse, godziny, czasem dnie. Przebywam wówczas gdzieś po drugiej stronie czasu. Zatapiam się w szeptach przyrody. Myśli ulatują i splatają się z zapachem jesiennych liści, kolorowych grzybów, jesienną mgłą. I naglę ciszę przerywa zew jelenia zaczynającego wieczorne rykowisko lub szum skrzydeł nadlatujących ptaków. Wtedy budzę się w realu, zaglądam w wizjer aparatu, komponuję wymarzony kadr, nastawiam parametry ekspozycji i z palcem na spuście czekam. Gdy aktor lub aktorzy pojawią się na scenie, robię zdjęcie. Ale dopiero, kiedy doczekam zgrania się kompozycji z cudownym światłem, powstaje zdjęcie wymarzone. Zapraszam na fotograficzne Szepty Przyrody.

Grzegorz Bobrowicz jest od urodzenia mieszkańcem Wołowa. Absolwent Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Od czterech dekad zachwyca się polską dziką przyrodą i ją dokumentuje. W dorobku naukowym ma kilkuset dokumentacji i ekspertyz przyrodniczych, m.in.: rezerwatów przyrody (Jezioro Koskowickie, Łęg Korea, Uroczysko Wrzosy), parków krajobrazowych (Dolina Jezierzycy, Dolina Baryczy, Chełmy), użytków ekologicznych (Dolina Juszki, Naroczycki Łęg, Ścinawskie Bagna) czy ostoi Natura 2000 (Dębniańskie Mokradła, Łęgi Odrzańskie, Dolina Baryczy, Dolina Dolnej Baryczy, Ostoja nad Baryczą).

Wydał 18 książek, głównie albumów o przyrodzie Polski, w tym m.in.: Uroczyska Polski (2022), Fotografowanie polskiej przyrody (2018), Polska dzika przyroda (2011, wszystkie trzy w wyd. Arkady; ta ostatnia została Książką Miesiąca w 10. Konkursie Magazynu Literackiego KSIĄŻKI oraz zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Albumy krajoznawcze na XX Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej w Poznaniu: „za wysoki poziom zdjęć, znakomitą szatę edytorską i artystyczny zapis istotnego elementu dziedzictwa narodowego”), Magiczna Kraina. Okolice Wołowa (2008, 2014, staraniem gminy Wołów), Fenomeny przyrody (2004), Tajniki naszych lasów (2001, 2006, obie w wyd. Dolnośląskim)
Jest reżyserem, scenarzystą, autorem komentarzy i operatorem zdjęć 21 filmów przyrodniczych, w tym m.in.: Anima Animalis. Klejnoty dolnośląskiej przyrody (2020, nagroda im. B. i J. Czeczów za najlepsze zdjęcia na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi), Kraina Ujście Baryczy (2021), Ptaki dolnośląskich Parków Krajobrazowych (2020), Park Krajobrazowy Dolina Jezierzycy (2017), Bieliki (2017), Żurawie (2017). Film Magia sosnowego boru (2012, reż. T, Ogrodowczyk, scenariusz i komentarz: Grzegorz Bobrowicz) zdobył nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych FILMAT w Warszawie „za wyjątkowe wartości naukowe i edukacyjne”.

Swoją twórczość prezentuje na stronie www.bobrowicz.eu oraz w serwisach społecznościowych: Facebook, Instagram, You Tube.

Skip to content