Wojenne Rozstania – wystawa Muzeum Historii Polski 10.11.2016r.

wystawa_plakat_nowy_small

10 grudnia 2016r. w sali kameralnej Wołowskiego Ośrodka Kultury zaprezentowana została wystawa opowiadająca losy rodzin rozdzielonych podczas II wojny światowej. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Historii Polskiej.

Wystawę obejrzało blisko 400 osób, mieszkańcy oraz uczniowie wołowskich szkół.

Wystawie towarzyszył występ barda Bartłomieja Kurowskiego.

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Wojenne Rozstania”, opowiadającej losy rodzin rozdzielonych podczas II wojny światowej. Każda z opowieści oddaje indywidualny wymiar historii, a jednocześnie odsłania różne aspekty wojennych losów Polaków.

Wystawa przygotowana przez Muzeum Historii Polskiej pokazuje, że rozdzielenie przybierało różne formy (aresztowania, wywózki, roboty przymusowe, zagubienie w czasie wojennej zawieruchy, ucieczki itd.) i wywoływało odmienne reakcje – od pogodzenia się z utratą bliskich i przystosowania do nowych warunków, przez tęsknotę i nadzieję na połączenie, po poszukiwanie zagubionych i wreszcie żałobę po utraconych członkach rodziny.
Jakich wyborów dokonywali ludzie, czym było dla nich rozdzielenie, jak radzili sobie z rozłąką – to podstawowe pytania, wokół których skonstruowana jest narracja wystawy. Celem ekspozycji jest przybliżenie widzowi jednego z najważniejszych polskich doświadczeń XX wieku – rozdzielenia rodzin. Wystawa, poprzez przybliżenie wiedzy o tamtych doświadczeniach, ma pobudzać zainteresowanie historią własnych rodzin i zachęcić do próby stworzenia ciągłości historycznej.

Otwarcie wystawy będzie miało miejsce 10 listopada 2016r. i poprzedzi je koncert barda Bartłomieja Kurowskiego, na który serdecznie zapraszamy.

Istnieje możliwość obejrzenia wystawy przez uczniów lokalnych szkół w dniu 14 listopada w godzinach pracy Ośrodka. W celu potwierdzenia przybycia prosimy o kontakt z Sekretariatem pod nr telefonu 713892643.

WOK, godz. 18.00

Skip to content